Taimur Trophy for Mysore Race Club

Five-year-old gelding Taimur, who finished second in his last start, is set to make amends in the Mysore Race Club Trophy, the main event of Saturday’s races (September 17). The tracks will be announced one hour before the first race.

1. NATIONALIST PLATE (Div. II) (1200m), Cl. V, 4 years and over, rated from 4 to 30, 2.00: 1. Pisa (5) Antony Raj 59.5, 2. Between friends (11) Rupesh 59, 3. Intense Belief (7) V. Bunde 56, 4. Teispes (8) Shubham 55.5, 5. Spiritual Rock (1) TS Jodha 55, 6. Scottish Scholar (9) NK Ashish 54.5, 7. Turmeric Tower (4) M. Alam 53, 8. Zacapa (10) J. Chinoy 52.5, 9. Silent Knight (6) Peter 50.5, 10. Ame (3) P. Dhebe 50, 11. Nusrat (12) S. Saqlain 49 and 12. Regal Prince ( 2) Nazil 49.

1. TURMERIC TOUR, 2. SPIRITUAL ROCK, 3. AMONG FRIENDS

2.DR. K. VASUDEVAN TROPHY (Div. II) (1000m), Cl. IV, rated 20-46, 2.30: 1. Red Carnation (6) CS Jodha 59, 2. Executive Decision (7) NB Kuldeep 56, 3. Outlander (5) R. Ajinkya 56, 4. Better Half (2) A Gaikwad 54, 5. Lightning Blaze (8) J. Chinoy 54, 6. Power Of Blessings (1) Peter 53, 7. Toofaan (3) Merchant 52.5, 8. Mirae (4) M Alam 52 and 9. Tarzan (9) Nazil 51.5.

1. OUTLANDER, 2. RED CARnation, 3. POWER OF BLESSINGS

3. MYSORE RACE CLUB TROPHY (1600m), Cl. I, noted 80 and more. 3.00: 1. Taimur (4) Bhawani 60.5, 2. Flying Tour (5) Antony Raj 57, 3. Augustus Caesar (2) Neeraj 54.5, 4. Victorious Sermon (6) Sandesh 53.5, 5. Sunrise Ruby (1) Trevor 52 and 6. Kamilah (3) Parmar 49.

1. TAIMUR, 2. SUNRISE RUBY

4. DINKOO N. CHENOY TROPHY (1600m), Cl. III, rated 40 to 66, 3.30: 1. Own voice (2) R. Ajinkya 59, 2. Queen O’ War (4) Parmar 58, 3. Flaming Lamborgini (6) Antony Raj 57.5, 4. Mystical Rose (1) Trevor 57, 5. Flying Scotsman (3) Sandesh 56.5, 6. Django (8) Zervan 54, 7. Chieftain (5) Nazil 50.5 and 8. Rubik Star (7) TS Jodha 50.5.

1. QUEEN O’ WAR, 2. OWN VOICE, 3. FLAMING LAMBORGINI

5.DR. K. VASUDEVAN TROPHY (Div. I) (1,000m), Cl. IV, rated 20-46, 4.00: 1. Soup and Sandwich (7) S. Saqlain 62, 2. Almas (8) R. Ajinkya 59.5, 3. North Singer ( 1) J. Chinoy 59.5, 4. Hilma Klint (4) M. Alam 59, 5. Champers On Ice (5) V. Bunde 56, 6. Fidato (10) Antony Raj 55.5, 7. Baba ( 2) Bhawani 54, 8. Prince Igor (9) Nazil 53.5, 9 Zukor (3) NK Ashish 53 and 10. Pegaso (6) Nirmal 51.

1. SOUP AND SANDWICH, 2. NORTHERN SINGER, 3. FIDATO

6. MR GOURMET PLATE (2000m), (Terms) Maiden, 3 only, 4:30: 1 Edmund (8) R. Ajinkya 56, 2. Gimme (5) Parmar 56, 3. Star (6) Peter 56, 4. Wall Street ( 3) Yash Narredu 56, 5. Brave Beauty (4) Nazil 54.5, 6. Fashion Icon (9) V. Bunde 54.5, 7. Kiefer (7) Sandesh 54.5, 8. Kimiko (1) CS Jodha 54.5, 9. Tureci (10) TS Jodha 54.5 and 10. Venus (2) C. Umesh 54.5.

1. WALL STREET, 2. BRAVE BEAUTY, 3. FASHION ICON

7. NATIONALIST PLATE (Div. I) (1200m), Cl. V, 4+, rated 4-30 — 5.00: 1. Jack Bauer (4) Sandesh 61, 2. Sentinel (2) Rupesh 61, 3. Indian Crown (11) Antony Raj 60.5, 4. Victoria Peak (5) P. Vinod 60.5, 5. Ahren (9) R. Ajinkya 59.5, 6. Multicrypted (8) P. Dhebe 59.5, 7. Perfect Man (10) H. Gore 59.5, 8. Anoushka (12) S. Saqlain 59, 9. Red Dust (1) NK Ashish 58.5, 10. Remy Red (3) J. Chinoy 57.5, 11. C’est L’Amour (7) Nirmal 56.5 and 12. Camille ( 6) Nazil 51.5.

1. ANOUSHKA, 2. JACK BAUER, 3. REMY RED

Best of the day: TAIMUR.

Jackpot: 3, 4, 5, 6 and 7.

Treble: 4.5 & 6.

Tanala: All races.

Super Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6 & 7.

Comments are closed.